Proč oslovit kameníka?

Právě jste se přestěhovali a toužíte něčím oživit novou zahradu, ale prefabrikované fontánky prodávané ve stáncích u silnice se vám nelíbí? Rádi byste si pořídili něco, co více odpovídá vašim představám? Zkuste kontaktovat kamenickou dílnu.

Kamenická práce má totiž mnoho forem. Její základní dělení se většinou odbývá členěním výsledky kamenického snažení na produkty hrubé, čisté a ušlechtilé, případně na jejich vzájemné kombinace. Kritériem dělení je v tomto případě samozřejmě způsob a míra opracování výrobku.

K vypracování takzvaných hrubých produktů vlastně ani není potřeba přímo kameníka, stačí na to kameničtí dělníci, kteří kámen různě lámou, štípou nebo tlučou palicí. Vytváří tak výrobky, které mají velmi hrubou strukturu, příkladem jsou lomové kameny, dlažební kostky nebo silniční krajníky.

Ke zhotovení čistých výrobků už je potřeba více šikovnosti i složitějších nástrojů. Kameníci při jejich tvoření využívají ruční i ručně-strojové práce a práci jim ulehčují nejrůznější pomůcky. Mezi čisté výrobky, které mají jemnější strukturu, se řadí například sloupy či schodišťové stupně, zábradlí, obrubníky masivní rámování oken a dveří, ale třeba i takové hraniční kameny.

Složitější technologie i nástroje využívají kamenické dílny při vytváření ušlechtilých výrobků, jako jsou například řezané, leštěné a broušené dlažební a obkladové desky. Kromě tradičních kamenických nástrojů k jejich zhotovení kameníci využívají i speciální techniky jako je například tryskání či tepelné opracovávání.

Do kamenické produkce však patří i méně praktické, ale o to krásnější věci, jako jsou například fontány, kašny či sluneční hodiny. Jsou to však specifické produkty, které kameníci vyrábí na zakázku podle individuálních potřeb klienta. Pokud tedy po nějakém takovém produktu toužíte, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám poradíme.

Kam dál?

Kamenické nástrojeHistorie kamenictvíKlenby