Zajímavosti z kamenictví

Proč oslovit kameníka?

Právě jste se přestěhovali a toužíte něčím oživit novou zahradu, ale prefabrikované fontánky prodávané ve stáncích u silnice se vám nelíbí? Rádi byste si pořídili něco, co více odpovídá vašim představám? Zkuste kontaktovat kamenickou dílnu.

Klenby

Kameníci se při své práci musí vypořádat s mnohými obtížemi. Jednou z nich může být například překlenutí vysokého prostoru, například při stavbě či opravě kostelů a katedrál. Od pradávna k tomu kameníci využívají různých druhů klenby. Klenba je typ stavební konstrukce, která je samonosná. A ještě v devatenáctém století byla jediným způsobem, jak překlenout prostor mezi zdmi, aniž by bylo nutné užít hořlavý materiál.

Nástroje používané kameníky

Zubák, oškrlík, dvojzubec a pemrlice. Skupina slov může laikovi připomínat podivný druh hmyzu či zapomenutou rostlinu, každý, kdo však alespoň jednou navštívil kamenickou dílnu, se s výrazy setkal pravděpodobně právě tam. Pro člověka, který do kamenictví není zasvěcený, můžou sice názvy nástrojů působit poněkud exoticky, pokud ale budete pokračovat ve čtení, zjistíte, že na takové pemrlici toho zas tak moc exotického není.

Krátce o historii kamenictví

Vzít kus kamene a udělat z něj něco krásného není výsada uměleckých sochařů, dokážou to i kameníci. Pokud vás zajímá něco málo o jejich historii, pokračujte ve čtení.